Czy da się żyć bez zmywarki?

AGD

Zmywarka to coraz bardziej powszechny sprzęt kuchenny, a pytanie zawarte w tytule jest dość przewrotne. Otóż – da się żyć bez zmywarki, ale po co?

Zmywarka – jak dobrać odpowiedni model?

Współcześnie na rynku oferowana jest ogromna ilość modeli zmywarek. Różnią się one pod wieloma względami. Podstawowymi kryteriami, według jakich rozróżnić można najpopularniejsze typy są:
– szerokość: najczęściej 60 cm lub 45 cm
– typ: do zabudowy lub wolnostojąca.
Ponadto zmywarki mogą różnić się typami klasy energetycznej, zużyciem wody, wyglądem i umiejscowienie panelu sterowania czy materiałem wykończenia oraz marką. Wybierając zmywarkę trzeba jednak najpierw zwrócić uwagę na dwa wypunktowane kluczowe kryteria.

Jak wybrać zmywarkę?

Szerokość wybieranej zmywarki uzależniona jest od ilości miejsca, jakim dysponujemy w kuchni oraz ilością osób, które urządzenie ma obsłużyć. Jeśli w kuchni miejsca jest niewiele, wówczas lepszym wyborem będzie zmywarka o szerokości 45 cm. Na taki model można również zdecydować się, gdy gospodarstwo domowe liczy jedną lub dwie osoby.


Jeśli kuchnia tworzona jest pod wymiar od podstaw wówczas można pokusić do o zmywarkę do zabudowy – sprzęt będzie estetycznie ukryty za frontem pasującym do kompletu mebli. Innym rozwiązaniem jest dobór wykończenia zmywarki pod inne sprzęty kuchenne – jeśli dysponujemy lodówką w Inoxie wówczas można dobrać zmywarkę w tym samym wykończeniu. Jeśli zmywarka jest sprzętem dostawiany do gotowej kuchni wtedy warto poszukać modelu, który będzie jak najlepiej pasował do istniejącej całości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Decydując się na zmywarkę warto wybrać model o najwyższej możliwej klasie energetycznej – zmniejszy to koszty zużycia prądu przesz urządzenie. Istotny jest także poziom generowanego przez nią hałasu – im niższy, tym lepiej. Także zużycie wody powinno być jak najniższe – jest to zarówno oszczędność finansowa, jak i postawa ekologiczna – zmywanie naczyń w dobrej zmywarce zużywa mniej wody niż zmywanie tych samych naczyń ręcznie.