Kuchnie gazowe

  AGD
  kuchnie gazowe

  Jak wybrać kuchnie gazowe? Na co trzeba zwrócić uwagę?

  kuchnie gazoweKuchnie gazowe

  Tradycyjne modele kuchni gazowej mają piekarnik z regulacją temperatury i termometrem. Mogą dodatkowo posiadać zapalacze w pokrętłach, automatyczne odcięcie gazu, a w piekarniku opiekacz lub obrotowy rożen. Aktualne modele kuchenek gazowych są wyposażone w minutniki, wyświetlacze elektroniczne, sterowniki czasu pracy piekarnika. Standardowa kuchenka posiada płytę z palnikami gazowymi i gazowy piekarnik.
  Płyta grzewcza ma cztery palniki gazowe i ruszt do ustawiania garnków. To jedne z najbardziej popularnych modeli kuchenek.

  Piekarnik gazowy

  Piekarnik gazowy najczęściej posiada dodatkowe funkcje, np. oczyszczanie parowe, katalityczne, emalię czyszczącą, opuszczaną gałkę opiekacza, programowanie czasu pracy.
  Kuchnie gazowe powinny być właściwie usytuowane w kuchni. Podczas montażu zazwyczaj korzysta się z pomocy montera. Można wybrać kuchenkę do zabudowy lub wolnostojącą.

  Zasilanie

  Kuchnie gazowe posiadają płytę grzewczą i piekarnik, które są zasilane gazem. Można je podłączyć do butli gazowej lub do gazu ziemnego. Zaletą takiego rozwiązania jest dość niski koszt zużycia gazu (porównując z prądem) i niższa cena zakupu urządzenia. Pamiętać należy, że taki sprzęt wymaga odpowiedniej wentylacji.
  Gazowy piekarnik to ciekawa opcja dla osób lubiących tradycyjne pieczenie z funkcją grzania od spodu. Jednak wada jest to, że ciepło rozchodzi się dość nierównomiernie, co wpływa na ryzyko przypalenia ciasta lub innego posiłku. Dosyć trudno utrzymać taki piekarnik w czystości, gdyż nie posiada raczej funkcji samodzielnego czyszczenia.

  Kuchnia gazowa ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. To wygodna opcja i nieco bardziej ekonomiczna niż kuchnie elektryczne. Montażem powinien zając się specjalista, aby mieć pewność bezpieczeństwa i właściwego działania takiego sprzętu. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, dlatego każdy powinien znaleźć coś, co odpowiada jego oczekiwaniom. Zakres cenowy także jest bardzo różny.