Okap – niezbędny element nowoczesnej kuchni

AGD

Nasze babcie obywały się bez ogromnej liczby udogodnień, bez których współczesne gospodynie nie wyobrażają sobie życia. Tak jest na przykład z wyposażeniem kuchni. Współczesne udogodnienia usprawniają pracę i ułatwiają przygotowywanie wybornych potraw dla całej rodziny.

Okap – dobór modelu

Okap stał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Mnogość dostępnych modeli może wywołać poczucie zagubienia – jak dobrać najlepszy model do swojej aranżacji? Wiele zależy od samego urządzenia kuchni – miejsca usytuowania kuchenki oraz rozłożenia szafek kuchennych. Inny okap zastosujemy bowiem w przypadku, gdy nad kuchenką znajduje się szafka, inny, gdy kuchenka usytuowana została na wyspie kuchennej.

Podział okapów

Najprostszy podział okapów wyróżnia następujące typy:
– okap przyścienny
– okap do zabudowy
– okap wyspowy
– okap sufitowy.
Różnią się one konstrukcją i sposobami montażu. Wewnątrz poszczególnych grup można wymienić także różne typy – w zależności od kształtu czy konstrukcji.

Dobór okapu do kuchni

W przypadku , gdy nad kuchenką nie ma szafek wybrać można okap przyścienny – skośny lub t-line. Okapy tych typów zajmują przestrzeń nad kuchenką i mogą stanowić element dekoracyjny. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej i elementów szklanych w różnych kolorach.
Jeśli nad kuchenką znajdują się szafki wybór okapu zależy od ich rodzaju. Jeśli są to szafki do przechowywania bez wygospodarowanego miejsca na okap należy wybrać model podszafkowy – jeszcze kilkanaście lat temu tego typu okapy cieszyły się największym powodzeniem – są nieduże i niedrogie, ale też zwykle nie mają specjalnych walorów wizualnych. Jeśli szafka dostosowana jest do montażu okapu wówczas należy wybrać model do zabudowy – teleskopowy lub stały. Widoczna zostaje ewentualnie wąska listwa, całe urządzenie chowa się natomiast w szafce.
Jeśli kuchenka usytuowana została na wyspie to rozwiązaniem jest okap wyspowy lub sufitowy – pierwszy montowany jest do sufitu, drugi wpuszczany w sufit.