Płyty grzewcze – jak wybrać najlepszą?

AGD

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, lecz płyt grzewcze występują na rynku w aż trzech różnych rodzajach. Nie chodzi tu jednak o ich kolor czy też rozmiar, lecz o to, na bazie jakiej technologii opierają swoje działania. Bez trudu kupić można płyty indukcyjne, gazowe lub też elektryczne. Która z nich jest najlepsza?

Charakterystyka płyt gazowych

Jak sama nazwa wskazuje, płyta grzewcza gazowa do swojego działania wykorzystuje gaz ziemny. Powoduje to, że nie w każdym budynku można ją użyć, ponieważ nie wszędzie doprowadzona jest instalacja gazowa. Jeśli jednak jest, taka płyta cechuje się niskimi kosztami eksploatacji, niezależnością od dostawców prądu, a co najważniejsze wygodnym używaniem. Niestety jest trudna w utrzymaniu czystości.

Charakterystyka płyty elektrycznej

Płyty grzewcze (https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337) wykorzystujące prąd elektryczny należą do najpowszechniejszego rodzaju płyt. Zdecydowanie najważniejszą zaletą tradycyjnej, zwykłej płyty grzewczej elektrycznej, jest bardzo niski czas gotowania. Płyta grzewcza bardzo szybko nagrzewa się do wysokiej temperatury, a także bardzo długo tę temperaturę utrzymuje, co gwarantuje równomierne i stałe podgrzewanie danego naczynia. Niestety płyty elektryczne posiadają również wady. Najważniejszą z nich jest całkowite uzależnienie od dopływu energii elektrycznej, a także bardzo wysokie koszta rachunków za prąd, ponieważ płyta ta cechuje się dość dużym jego zużyciem.

Charakterystyka płyty indukcyjnej

Płyta grzewcza indukcyjna to w pewnym sensie płyta elektryczna, lecz wykorzystująca zupełnie innego rodzaju zasadę grzania naczyń. Zamiast oddziaływać na nie ciepłem, wykorzystuje zjawisko indukcji, czyli inaczej mówiąc, wytwarza pole indukcyjne. Technologia ta ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie generuje ani prawdziwego ognia, ani tym bardziej gorącej powierzchni płyty. Dodatkowo jest bardzo oszczędna energetycznie oraz jest zdecydowanie najszybsza, jeśli chodzi o czas gotowania. Niestety dużą wadą takiej płyty jest cena, która z uwagi na zaawansowaną technologię ciągnie ją do góry. Nie da się również ukryć, że na takiej płycie działać będą jedynie specjalne naczynia.