Przydatne funkcje żelazek, czyli wszystko o czym musisz wiedzieć przed zakupem

  AGD
  żelazka

  Można pomyśleć, że wybór żelazka jest banalnie prosty – jest to sprzęt domowy, który towarzyszy nam przez całe życie i zazwyczaj nie zastanawiamy się zbytnio nad jego parametrami. Okazuje się jednak, że warto przyjrzeć się kilku istotnym funkcjom żelazek. Wybór odpowiedniego żelazka może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Na co więc zwrócić uwagę kupując żelazko?

  Automatyczne wyłączanie

  żelazka

  Jednym częściej, innym rzadziej, ale prawie każdemu zdarzyło się spalić się prasowane ubranie. Nagły telefon, dzwonek do drzwi, dziecko które woła z drugiego pokoju – wystarczy chwila by się zapomnieć i doprowadzić do spalenia ulubionej bluzki. Często zdarza się również pozostawienie włączonego żelazka w pozycji stojącej co niepotrzebnie pobiera energię. Nowoczesne żelazka mają funkcję automatycznego wyłączenia się po około 30 sekundach w pozycji leżącej i kilku minutach w pozycji stojącej.

  Regulacja pary

  Regulowanie mocy strumienia pary jest niezwykle ważne. Dzięki tej funkcji można dokładnie dobrać siłę generowanej pary do konkretnego ubrania, co pozwala na dokładniejsze i sprawniejsze prasowanie. Żelazko, które ma dodatkowo funkcję uderzania parą w pionie to kolejna przydatna zaleta. Można w ten sposób zwilżyć materiał punktowo. Ta funkcja doskonale sprawdza się przy wygładzaniu wiszących już firanek.

  System antywapienny

  Dzięki systemowi antywapiennemu żelazko nie zbiera w sobie kamienia z wody. Dzięki tej funkcji mamy gwarancję, że żelazko nie będzie pozostawiało na ubraniach plam z białym osadem.

  Najdelikatniejsze ubrania

  Bardzo delikatne ubrania to często problem z prasowaniem. Żelazko musi być dostosowane do najdelikatniejszych tkanin, aby ich nie zniszczyć. Pomoże w tym funkcja zimnej stopy oraz specjalne nakładki do delikatnych tkanin. Funkcja zimnej stopy polega na delikatnym podgrzaniu stopy, tak by proces prasowania opierał się głównie na wykorzystaniu pary wodnej. Dodatkowe nakładki na żelazka sprawiają, że tak delikatne materiały jak jedwab czy satyna będą chronione przed wyświecaniem się, co jest nieestetycznym efektem kontaktu tych tkanin z wysoką temperaturą.