Bezpieczeństwo pendrive

  akcesoria
  pendrive adata

  Przenośne pamięci USB typu pendrive całkowicie zdominowały rynek i zastąpiły dyskietki, płyty CD oraz karty pamięci wymagające czytnika. W związku z tym stały się łakomym kąskiem dla wszelkiej maści wirusów i hakerów, którzy czyhają na niezabezpieczone komputery i fakt, że często pamięci są przenoszone z jednego komputera do drugiego bez żadnego sprawdzania antywirusem.

  Ze względu na to, że najpopularniejszy system operacyjny Windows automatycznie sprawdza zawartość włożonej pamięci przenośnej, hakerzy nauczyli wykorzystywać się ten mechanizm do automatycznej aktywacji złośliwego kodu. Na szczęście w miarę szybko zarówno twórcy systemu operacyjnego jak i twórcy oprogramowania antywirusowego szybko dostrzegli, jak duże niebezpieczeństwo może nieść ze sobą popularny pendrive. Z tego względu najnowsze wersje systemów operacyjnych i antywirusów są znacznie bardziej restrykcyjne i niemal całkowicie blokują uruchamianie jakichkolwiek aplikacji z zewnętrznych nośników, jednak zawsze warto mieć na uwadze potencjalne ryzyko wkładając do komputera nieznany pendrive.

  Złośliwy kod

  Równie niebezpieczne są specjalnie przygotowane pamięci ze złośliwym kodem, które przeważnie pisze się pod dane urządzenie ze złączem USB, na przykład drukarki sieciowe lub routery. Po fali dokładnych ataków, firmy zaczęły dbać o bezpieczeństwo i skrupulatnie kontrolują wejścia USB w urządzeniach dostępnych w łatwo dostępnych miejscach firmy. Oczywiście nie daje to stuprocentowej gwarancji, jednak w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko infekcji. Z tego względu warto cyklicznie kontrolować urządzenia w domu i w firmie w poszukiwaniu podejrzanych nośników, które ktoś mógł celowo umieścić na przykład w celu wykradzenia danych lub zainfekowania sieci lokalnej.

  Bądź ostrożny

  Jakiś czas temu popularnym sposobem atakowania komputerów zwyczajnych ludzi było porzucanie w parkach przenośnych pamięci USB posiadających kilka różnych typów wirusów. Dzięki temu atakujący miał większą szansę iż antywirus na systemie ofiary nie rozpozna chociaż jednego wirusa i dojdzie do infekcji. Właśnie z tego powodu powinniśmy zawsze bacznie sprawdzać skąd pochodzi pendrive które chcemy podłączyć do komputera. Pamiętajmy iż jest to nośnik danych i może zawierać niepożądane aplikacje.