Niezbędny element każdego komputera

akcesoria
listwa zasilająca

Kupując komputer myśli się przede wszystkim o tym, jak dobre i szybkie podzespoły wybrać do niego. Zwraca się uwagę na ich rodzaj, cenę, a także na to, czy ze sobą będą kompatybilne. Nie zwraca się jednak uwagi na to, jak wszystko będzie zasilane, czyli na odpowiednią listwę zasilającą.

Dlaczego jest tak ważna?

Wiele osób traktuje listwy zasilające po prostu jako swego rodzaju bardziej zaawansowany przedłużacz. Ot dodatkowe gniazdka, dzięki którym wygodnie można podłączyć np. cały zestaw komputerowy do jednego gniazdka ściennego.
Takie myślenie niestety nie zaprowadzi do niczego dobrego, ponieważ wiąże się z nim ryzyko nie tylko uszkodzenia podłączonego sprzętu, lecz nawet poważne zagrożenie pożarem.
Wszystko z powodu faktu, że listwa zasilająca momentami przenosić może bardzo dużą dawkę energii elektrycznej. W związku z tym musi być nie tylko wyposażona w odpowiednio mocne bezpieczniki na wypadek przepięcia, lecz także dostatecznie duże maksymalne obciążenie, aby mogła ona w sposób stały, pewny i ciągły przekazywać odpowiednio dużą porcję energii, bez ryzyka uszkodzenia.

Jak kupić dobry model?

Powstaje jednak pytanie, jak wybrać taki model? Czym powinien się charakteryzować odpowiednio dobry model listwy zasilającej, aby jej używanie było wygodne i bezpieczne dla bardzo drogiego sprzętu komputerowego, który wcześniej z tak dużą troską był wybierany.
Wybór listwy zasilającej https://www.sferis.pl/listwy-zasilajace-2234 należałoby rozpocząć od dobrania odpowiedniej ilości gniazdek sieciowych w listwie. Warto wybrać taką, w której po podłączeniu wszystkiego niezbędnego do działania komputera zostało jeszcze jedno, a najlepiej nawet dwa wolne gniazdka.
Dodatkowo pamiętać należy o tym, że kluczowe w działaniu listwy zasilającej jest jej maksymalne obciążenie, oraz oczywiście zawarte w niej systemy bezpieczeństwa antyprzepięciowego. Jeśli chodzi o obciążenie, to po prostu wybierać należy możliwie największe wartości. Podobnie sprawa się ma w przypadku systemów bezpieczeństwa. Listwa powinna posiadać po pierwsze automatyczny bezpiecznik, który zareaguje nie tylko na zwykłe przepięcie lub wahnięcie napięcia, lecz także na znacznie poważniejsze zagrożenia, jak np. uderzenie pioruna.