Wybór dysku zewnętrznego — SSD lub HDD

akcesoria
dyski SSD

Jednym z najważniejszych etapów montażu komputera jest wybór dysku. Tutaj należy wybrać pomiędzy HDD i SSD. HDD czy SSD — który typ jest lepszy? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba typy dysków są przeznaczone do różnych zadań i pasują do różnych scenariuszy użytkowania.

Różnica między dyskami SSD i HDD

W porównaniu wizualnym różnica między dyskiem SSD a dyskiem twardym jest oczywista. Ale nie wszystko jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

  • HDD (hard disk drive) to dysk twardy, który składa się z kilku namagnesowanych „placków” i specjalnej głowicy. Znajduje się w mikrometrach od pustaków i odczytuje informacje nad ich powierzchnią. Działanie dysku twardego jest podobne do odtwarzania płyty winylowej.
  • SSD – dysk półprzewodnikowy, który nie ma ruchomych części. Jest to zestaw mikroprocesorów na jednej płytce. Ten dysk twardy działa podobnie jak pamięć USB, ale znacznie szybciej. Gotowa bogata oferta czeka na tej stornie.

Dyski twarde mają dużą pojemność — ilość pamięci w laptopach i komputerach waha się od 500 GB do 10 TB. Podobne modele z zainstalowaną pamięcią masową osiągają co najwyżej 960 GB.

Mimo to, dyski SSD stały się prawdziwą „marką domową” — ładują systemy operacyjne i aplikacje co najmniej 15 razy szybciej, oszczędzają do 100 W zużycia energii i uwalniają do 6% mocy obliczeniowej.

dyski SSD

Co jest lepsze – SSD czy HDD?

Spróbujmy bardziej szczegółowo rozważyć wady i zalety SSD vs HDD.

Prędkość

Dysk SSD jest szybszy niż HDD — odczytuje i przesyła informacje w ciągu 10-15 sekund. Czas uruchamiania systemu, który stoi na dysku twardym — do czterdziestu sekund.

Hałas

Dyski SSD nie mają ruchomych części, dlatego pracują bezgłośnie. HDD posiada trzeszczący dźwięk.

Waga

Dyski SSD są lżejsze od dysków HDD, ponieważ składają się z układów scalonych.

Pobór mocy

Przy szczytowym obciążeniu napęd zużywa do 2W, dysk twardy „zjada” do 7W. Dlatego dyski SSD zmniejszają zużycie energii nawet o 80%.

Niezawodność

Dysk SSD ma ograniczoną liczbę cykli zapisu, a dyski twarde czasami ulegają awariom.

Defragmentacja

SSD nie musi być defragmentowany. HDD bez odświeżania straci wydajność.