Dyski do laptopów SSD

  elektronika
  Dysk ssd do laptopa

  Dysk SSD to znacznie nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie odpowiednik dysku talerzowego, jednak bazujący na technologii półprzewodnikowej. Posiada liczne zalety w stosunku do starszego brata, wśród których kluczową jest znacznie większa prędkość działania. Dodatkowo dyski do laptopów SSD są bezgłośne, pobierają mniej energii elektrycznej, a tym samym pozwalają na dłuższą pracę na baterii. Ponadto cechują się brakiem jakichkolwiek mechanicznych i ruchomych części, dzięki czemu nie hałasują i są znacznie bardziej odporne na wstrząsy. Z racji budowy dyski HDD są bardzo wrażliwe na przeciążenia i upadki, a w przypadku laptopów zabieranych w każde miejsce jest to znaczące ryzyko dla często bardzo cennych danych. Dyski SSD są praktycznie niewrażliwe na upadki, wibracje, przeciążenia i zgniecenia. Znane są przypadki, w których laptopy wyposażone w dyski SSD były upuszczane z wysokości kilku pięter lub rozjeżdżane przez samochody, a dane pozostawały nienaruszone.

  Inne istotne cechy dysków SSD do laptopa

  Dyski do laptopów SSD mają jednak kilka cech, które mogą okazać się kluczowe w przypadku wyboru urządzenia. Po pierwsze są znacząco droższe od talerzowych odpowiedników, bo koszt za jednostkę danych może być kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie wyższy. W przypadku uszkodzenia niemal niemożliwe jest odzyskanie danych, jednak ze względu na budowę, do awarii dochodzi znacznie rzadziej i na mniejszą skalę.

  Dyski SSD to świetne rozwiązanie dla osób dysponujących większym budżetem i oczekujących bezkompromisowej wydajności. Jeśli czas to pieniądz, dyski do laptopów SSD rekompensują wysoką cenę błyskawicznym czasem reakcji i prędkością otwierania się programów. System operacyjny uruchomiony na SSD otwiera się kilkukrotnie szybciej, a wykonywanie kilku operacji naraz nie stanowi dla niego żadnego problem. Tego rodzaju nośniki są także całkowicie niepodatne na fragmentację danych, co oznacza, że nawet kilka lat od pierwszego uruchomienia laptopa i wykonaniu setek instalacji prędkość jego działania będzie całkowicie niezmienna i niezależna od tego, w jakim sektorze dysku znajdują się dane.