Jak dbać o powietrze w swoim domu?

  elektronika
  oczyszczacze powietrza

  Smog jest coraz bardziej aktualnym problemem na terenie Polski. Choć staramy się z nim walczyć na różne sposoby, często można odczuć skutki zatrutego powietrza, zwłaszcza obserwując samopoczucie małych dzieci oraz osób starszych w dużych miastach.

  Oczyszczacze powietrza – czy działają?

  Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektroniczne, które za pomocą wentylatorów oraz filtrów, oczyszczają pomieszczenia z unoszących się alergenów oraz niektórych związków chemicznych. Dobrej jakości odświeżacz bez problemu wyłapuje z powietrza nie tylko włosy, sierść i drobinki kurzu, ale również wszelkiego rodzaju szkodliwe bakterie, grzyby i pleśnie. Jest to szczególnie ważna cecha, kiedy mieszkamy w starym budownictwie, które mimo licznych remontów uniemożliwia pozbycie się grzyba ze ścian.

  oczyszczacze powietrzaCzy można poczuć różnicę?

  Wszystko zależy od pomieszczenia, które jest filtrowane. Przy dużym zanieczyszczeniu, różnica będzie odczuwalna. Zwłaszcza, jeżeli oczyszczacz będzie dodatkowo wyposażony w jonizator, którego działanie daje zdecydowanie odczuwalne efekty.

  Co powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza:

  • filtr wyłapujący większa zanieczyszczenia powietrza (kurz, włosy, sierść zwierząt)
  • filtr zatrzymujący drobnoustroje i drobny pył, niewidoczny gołym okiem
  • filtr węglowy, wiążący szkodliwe substancje chemiczne
  • filtr zimnokatalityczny o działaniu antybakteryjnym i przeciwpleśniowym
  • jonizator powietrza, generujący jony ujemne, które odczuwalnie odświeżają powietrze

  Oczyszczanie powietrza a nawilżenie

  Oczyszczacze powietrza nie mają właściwości nawilżających, dlatego w przypadku bardzo suchych pomieszczeń warto zaopatrzyć się również w nawilżacze powietrza. Zbyt przesuszone powietrze osłabia układ odpornościowy i może wzmagać alergię na kurz, pył oraz sierść zwierzęcą. Warto wybierać nawilżacze parowe, które są o wiele bardziej sterylne niż te klasyczne, składające się ze zbiorniczka, który wieszamy w okolicy kaloryfera. W przypadku nawilżaczy klasycznych trzeba pamiętać o częstej wymianie wody i higienie zbiorniczka.