Kupujemy nowy telewizor

RTV

Telewizory to niezwykle ważne urządzenia w każdym domu. Nie tylko dają możliwość oglądania telewizji, lecz również i filmów z płyt, czy też w najnowszych wersjach z serwisów streamingowych. Żeby jednak móc cieszyć się działaniem telewizora w jak największym stopniu, trzeba go świadomie wybrać. W jaki sposób to zrobić?

Rodzaj wyświetlacza

Najważniejszym elementem każdego telewizora jest jego wyświetlacz. Jak jednak może nie każda osoba wiedzieć, na rynku nie ma tylko jednego modelu, lecz są ich obecnie aż trzy różne wersje. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, lecz przede wszystkim swoimi możliwościami. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest obecnie telewizor led. Jest to model posiadający wyświetlacz LCD, który podświetlany jest diodami led. Zapewnia to dobry obraz oraz dość niską cenę. Tańszym i starszym, lecz nadal spotykanym urządzeniem jest LCD, który zamiast diod posiada podświetlenie ze świetlówek. Jest to model dość zawodny, ponieważ podświetlające ekran świetlówki często doznają awarii. Ostatnim rodzajem wyświetlacza jest model OLED, który jest wersją organiczną. Jego jakość jest naprawdę rewelacyjna, lecz cena w dalszym ciągu zbyt wysoka dla standardowego miłośnika seriali.

Wielkość matrycy

Kolejną sprawą podczas kupowania telewizora jest kwestia samej wielkości matrycy. W tym wypadku można określić ją nie tylko w calach, co oznacza fizyczny rozmiar, lecz również w zakresie rozdzielczości. Jeśli chodzi o rozmiar fizyczny, to najważniejszą sprawą jest tu wielkość pomieszczenia, oraz odległość siedzenia przed telewizorem. Im będzie ona większa, tym należy kupić większy model telewizora. W kwestii natomiast rozdzielczości obecnie warto kupować modele 4K. Wersje 8K nadal są zbyt drogie, natomiast mniejsze, Full HD stają się niezbyt komfortowe w przypadku nowoczesnych, dużych odbiorników.

Podsumowanie

Telewizory kupuje się dość łatwo i przyjemnie, pod tym jednak warunkiem, że zna się pewne podstawy, które je cechują. Nie jest ich wiele, dlatego warto się z nimi zaznajomić.